Posta Kodları

Posta Kodları

Yurtiçi ve Yurtdışı postalarının doğru adreslere ulaşması için doğru dağıtım bölgelerine ulaşması gerekir. Adreslerimiz eşsiz olduğu için kolay bir şekilde ayırt edilebilmekte ve istediğimiz postalar bizlere ulaşmaktadır. Aynı şekilde karşı tarafa ulaştırmak istediğimiz postalar içinde benzersiz adresler edinerek postalarımızı ulaştırmaktayız. Posta kodları ise gönderilerin daha kolay bir şekilde ayrıştırılması ve ilgili bölgelerin sorumlu posta birimlerine iletilmesi için çok önemli bir görev üstlenmektedir.
Genel olarak resmi yazışmalarda posta kodlarını görürüz. Posta kodları her zaman ikinci plana atılır ancak gönderilerimizin bize kolay bir şekilde gelmesi için veya bizim gönderdiğimiz postaların kolay ulaşması için bu kodları kullanmamız bizim faydamıza olacaktır. Her ülkenin kendi şehir ve bölgelerine özel posta kodları bulunmaktadır. Kimi ülkeler harf ve sayılardan oluşturduğu kısaltmaları kullanırken kimi ülkeler ise sadece numaraları kullanarak postaların daha kolay ayrıştırılmasını sağlamaktadır.
Türkiye’de ise posta kodları rakamlar ile belirlenmektedir. Posta çalışmaları için ülke farklı bölgelere ayrılmıştır ve her bölgenin kendine özgü eşsiz bir posta kodu vardır. Sizin bulunduğunuz yerdeki posta kodunu öğrendiğinizde adresinizin yanında bu posta kodunu yazarak postaların daha sağlıklı bir şekilde gönderilmesini veya alınmasını sağlayabilirsiniz.
Ülkemizde kullanılan posta kodları beş rakamdan oluşmaktadır. Bu beş rakamın ilk iki rakamı posta adresinin bulunduğu ili temsil etmektedir. Örnek olarak Ankara ilinde bulunuyorsanız beş rakamlı posta kodunuzun ilk iki rakamı 06 olaraktır. Bu İstanbul içinse 34 olacaktır. Diğer kalan üç rakam ise ilçe ve mahalleyi temsil eder. Ankara ili Altındağ için öncelikle Ankara ili kodu olan 06 gelmekte ve daha sonra Altındağ için belirlenen 0 rakamı ve son olarak Altındağ’a bağlı olan mahallenin iki numaralı kodu gelmektedir. Örnek olarak Ankara Altındağ Anafartalar Mahallesi posta kodu 06050 olmaktadır.
Peki bu posta kodları nasıl bir kolaylık sağlıyor? Posta kodları belirtildiğinde bu kod en çok posta çalışanlarının işine yaramaktadır. Bunun nedeni ise siz bir posta verdiğinizde veya size bir posta verildiğinde posta görevlisi daha adresinize bakmadan postanızın hangi posta şubesine gideceğini biliyor. Beş rakamlı numaradan gerekli bölge seçilerek postanız öncelikle mahallenizin posta müdürlüğüne direk gitmekte ve böylelikle adresiniz daha kolay bir şekilde bulunmaktadır.
Posta kodları ile gönderilerin sevki daha kolay olduğu gibi kayıp olma veya adres bulamama nedenlerinden dolayı yaşanılacak sorunlarında önüne daha rahat geçilebilmektedir. Sizlerde sorgulama ekranlarından kendi adresinizin posta kodunu öğrenebileceğiniz gibi posta gönderirken karşı adresin posta kodunu da öğrenebilirsiniz.

Adres Bilgisi, bir çok firma ve kuruluşu listelemek, kullanıcılara adres tarifi ve bir çok önemli bilgileri içinde barındıran, firma ve adres rehberi otomasyonudur. Sistem, tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmakta ve firmalar tamamen ücretsiz olarak sitemize eklenmektedir.